Organizacje pozarządowe
Trzeci sektor to nazwa, której używa się wobec ogółu organizacji pozarządowych. Określenie to, przeniesione z języka angielskiego, nawiązuje do podziału dzielącego aktywność społeczno-gospodarczą nowoczesnych państw demokratycznych na trzy sektory.
Według tej typologii pierwszy sektor to administracja publiczna, określana też niekiedy jako sektor państwowy.
Drugi sektor to sfera biznesu, czyli wszelkie instytucje i organizacje, których działalność jest nastawiona na zysk, nazywany też sektorem prywatnym.
Trzeci sektor to ogół prywatnych organizacji, i działających społecznie i nie dla zysku, czyli organizacje pozarządowe (organizacje non-profit).
Określenie organizacje pozarządowe akcentuje niezależność tych organizacji od administracji (rządu).
Z kolei non-profit odróżnia je od organizacji drugiego sektora i podkreśla, że ich działalność nie jest nastawiona na zysk.
Organizacje te określa się też czasem jako wolontarystyczne, gdyż ich działalność jest w znacznym stopniu oparta na działaniu ochotników, czyli wolontariacie.
Inna nazwa stosowana wobec tych organizacji to organizacje społeczne lub organizacje użyteczności publicznej. Te sformułowania podkreślają, że aktywność tych organizacji jest najwyraźniejsza w dziedzinie ochrony zdrowia, szeroko rozumianej pomocy społecznej, akcji charytatywnych i edukacji, czyli krótko mówiąc działaniu dla dobra publicznego.
Coraz popularniejsza staje się jeszcze inna, międzynarodowa nazwa określająca organizację pozarządową: NGO , będąca skrótem angielskiego non-govermental organization (w odniesieniu do ogółu organizacji NGOs).
Jak zostać wolontariuszem w organizacji pozarządowej?
Większość organizacji pozarządowych korzysta z pomocy ochotników, czyli wolontariuszy. Działają oni dla dobra publicznego w ramach szeroko rozumianej pomocy społecznej, ochrony zdrowia, edukacji i ekologii. Decydując się na aktywność w organizacji pozarządowej należy wziąć pod uwagę własne zainteresowania, zdobytą wiedzę i umiejętności, ilość wolnego czasu oraz miejsce zamieszkania.
Jest wiele sposobów na to, aby działać w charakterze wolontariusza. Najprostszy z nich to zgłosić do Centrum Wolontariatu. Centra Wolontariatu zajmują się pośredniczeniem między osobami, które chcą zostać wolontariuszami, a osobami i organizacjami poszukującymi pomocy. Poza prowadzeniem bazy wolnych miejsc pracy i kandydatów na wolontariuszy, zajmują się one doradztwem w wyborze zajęcia i organizacji oraz szkoleniem ochotników, w trakcie którego zdobywają wiele cennych informacji na temat idei wolontariatu, korzyści i obowiązków z niego płynących.
Może się jednak tak zdarzyć, że w pobliżu miejsca zamieszkania nie ma żadnego Centrum Wolontariatu, albo wśród jego ofert kandydat na wolontariusza nie znalazł dla siebie nic ciekawego. Wtedy może szukać informacji o organizacjach pozarządowych ze swojego regionu w gazetach, na tablicach ogłoszeń lub w internecie. W