GAZETA PRAWNA Nr 88, 6 maja 2004r.
Tylko Anglicy i Irlandczycy mogą pracować w naszym kraju bez konieczności wczesniejszego uzyskiwania zezwoleń przez ich pracodawców. Pozostali obywatele krajów Unii Europejskiej ( z wyjatkiem tych państw, które wstapiły do Wspólnoty razem z Polską), a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wspomniane dokumenty muszą uzyskiwać.
GAZETA PRAWNA Nr 84, 29 kwietnia 2004r.
Po 1 maja br. nie tylko Polacy będą wyjeżdżać do krajów UE w poszukiwaniu pracy, ale również obywatele UE bedą przyjeżdżać do Polski w poszukiwaniu zatrudnienia.
GAZETA PRAWNA Nr80, 23-25 kwietnia 2004r
Po wejsciu Polski do Unii Europejskiej agencje pracy tymczasowej, kierujace polskich pracowników za granicę, będą miały obowiązek opłacania składek na ubezpieczenie społeczne za osoby zatrudnione w krajach Unii Europejskiej.
GAZETA PRAWNA Nr 72, 13 kwietnia 2004r
Po pierwszym maja 2004r. Polacy będą mogli swobodnie wyjeżdżać w poszukiwaniu pracy oraz zawierać umowy o pracę z pracodawcami brytyjskimi. Po zawarciu takiej umowy zobowiązani zostaną jednak do zarejestrowania się jako " pracujący cudzoziemcy".
Państwa unijne wprowadziły ograniczenia w dostępie do rynków pracy. Sposoben na ich obejście po 1 maja br. jest zawieranie umów zlecenia z firmami z UE.
RZECZPOSPOLITA , 29 STYCZNIA 2004r.
" Praca w instytucjach europejskich"
Do konkursu może przystąpić każdy Polak, który ma uregulowany stosnek do służby wojskowej. Na około 2 tys. Polaków, jacy docelowo znajdą zatrudnienie w Unii, aż 1341 osób trafi do Komisji Europejskiej. W Parlamencie Europejskim potrzeba będzie okolo 300 Polaków. Polacy potrzebni będą również w Izbie Rozrachunkowej, Europejskim Banku Inwestycyjnym, Komitecie Ekonomiczno-Spolecznym, a także w Europejskim Banku Centralnym. Urząd Rekrutacji Komisji Europejskiej (EPSO) regularnie przeprowadza egzaminy w krajach członkowskich. Zazwyczaj należy zaliczyć test ze znajomości problemów integracji europejskiej, egzamin z jednego z języków oficjalnych UE , test związany ze specjalizacją kandydata oraz przeprowadzić analizę tekstu, która ma wykazać umiejetność logicznego myślenia. Od kandydatów wymaga się dobrej znajomości języków angielskiego i francuskiego. Finałowy etap organizowany jest w Brukseli. Polega na rozmowie kwalifikacyjnej przed szerokim jury. Rekrutacja została rozłożona aż na 7 lat.
Więcej informacji na stronie www.europa.eu.int/epso