Pożyczki dla pracodawców tworzących dodatkowe miejsca pracy
Warunki pożyczki określa umowa pomiędzy powiatowym urzędem pracy i pracodawcą przy czym:
wysokość pożyczki, jaka może być udzielona na utworzenie jednego dodatkowego miejsca pracy, nie może przekraczać dwudziestokrotnego przeciętnego wynagrodzenia: według stanu na dzień 01.10.2003 r. maksymalna kwota pożyczki wynosi 43.200,40 zł.
Oprocentowanie pożyczki w stosunku rocznym jest zmienne i wynosi (stan na dzień 01.10.2003 r.):
- 2,025 % w powiatach (gminach) uznanych za zagrożone szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym,
- 3,375 % w pozostałych powiatach (gminach).
Spełnione są warunki:
- pracodawca w okresie ostatnich 12 miesięcy nie zmniejszył zatrudnienia (chyba że wynikało to z sezonowości produkcji lub usług),
- pracodawcy nie udzielono dotychczas pożyczki na utworzenie dodatkowych miejsc pracy lub jeżeli pracodawca dotrzymał warunków umowy i spłacił poprzednią pożyczkę wraz z oprocentowaniem,
- pracodawcy nie udzielono pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej albo jeżeli pracodawca lub podmiot gospodarczy dotrzymał warunków umowy i spłacił tę pożyczkę wraz z oprocentowaniem.
Pożyczka na utworzenie 20 lub więcej dodatkowych miejsc pracy może być udzielona po uzyskaniu pozytywnej opinii powiatowej rady zatrudnienia.
Karencja spłaty kapitału i odsetek od udzielonej pożyczki nie przekracza 6 miesięcy, a na utworzenie miejsc pracy w gospodarstwie rolnym - 12 miesięcy.
Okres całkowitej spłaty pożyczki nie może przekroczyć 3 lat, zaś okres spłaty pożyczki udzielonej na utworzenie dodatkowych miejsc pracy w gospodarstwie rolnym 4 lat.
(lub ten zapis w formie: spłata kapitału i odsetek od udzielonej pożyczki odbywa się w ratach miesięcznych lub kwartalnych z możliwością karencji spłaty do 12 miesięcy, przy czym okres całkowitej spłaty pożyczki nie może przekroczyć 4 lat od jej otrzymania)
Zmienne oprocentowanie pożyczek udzielanych z Funduszu Pracy odnoszone jest do stopy oprocentowania kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego i wynosi 6,75% (obowiązuje od 26.06.2003 r.).
Pożyczki z Funduszu Pracy dla pracodawców na utworzenie dodatkowych miejsc pracy w ramach programów specjalnych.
Oferta dla pracodawców, biorących udział w takim programie obejmuje, oprócz różnego rodzaju refundacji np. wynagrodzenia, części kosztów szkolenia, czy składki na ubezpieczenie społeczne:
- pożyczki ze środków Funduszu Pracy na utworzenie dodatkowych miejsc pracy z tym, że oprocentowanie pożyczki może być o połowę niższe od obowiązującego przy udzielaniu pożyczek na utworzenie dodatkowych miejsc pracy dla bezrobotnych zamieszkałych w powiatach (gminach) zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym, pod warunkiem zatrudniania skierowanych osób przez okres co najmniej 24 miesięcy,
- nieoprocentowane pożyczki na utworzenie dodatkowych miejsc pracy, pod warunkiem zatrudniania skierowanych osób przez okres co najmniej 36 miesięcy.