Pośrednictwo pracy
Pośrednictwo pracy jest jednym z podstawowych działań Powiatowego Urzędu Pracy, realizowane na podstawie art.36 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U z 2004r. Nr 99 poz. 1001 z późn. Zm.), oraz na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 02 marca 2007r w sprawie standardów usług rynku pracy, oraz w sprawie szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy
Pośrednictwo pracy wykonywane przez Powiatowy Urząd Pracy w Ostrowi Mazowieckiej polega w szczególności na :
1.udzielaniu pomocy bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy w uzyskaniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w uzyskaniu pracowników poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych,
2.pozyskiwanie ofert pracy,
2a) upowszechnianiu ofert pracy, w tym przez przekazywanie ofert pracy do internetowej bazy ofert pracy udostępnionej przez ministra właściwego do spraw pracy;
3. udzielaniu pracodawcom informacji o kandydatach do pracy, w związku ze zgłoszoną ofertą pracy;
4. informowanie bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców o aktualnej sytuacji i przewidywanych zmianach na lokalnym rynku pracy;,
5. inicjowaniu i organizowaniu kontaktów bezrobotnych i poszukujących pracy z pracodawcami,
6. współdziałaniu powiatowych urzędów pracy w zakresie wymiany informacji o możliwościach uzyskania zatrudnienia i szkolenia na terenie ich działania,
7. informowaniu bezrobotnych o przysługujących im prawach i obowiązkach.
Przy wykonywaniu pośrednictwa pracy powiatowy urząd pracy bierze pod uwagę kwalifikacje zawodowe i umiejętności bezrobotnych i innych osób poszukujących pracy oraz oczekiwania pracodawców.
Powiatowy Urząd Pracy jest obowiązany przyjąć każde zgłoszenie pracodawcy o wolnym miejscu zatrudnienia i miejscu przygotowania zawodowego ( wzór zgłoszenia stanowi załącznik nr 1).
Zgłoszenie to nie może zawierać wymagań dyskryminacyjnych kandydatów ze względu na płeć, wiek, narodowość, wyznanie i inne okoliczności. Zgłoszenie to może nastąpić na piśmie, telefonicznie lub w innej formie. Przyjęcie zgłoszenia zobowiązuje Powiatowy Urząd Pracy do poszukiwania kandydata do pracy, który spełniłby oczekiwania pracodawcy. Pracodawca informuje na bieżąco Powiatowy Urząd Pracy o zmianach dotyczących zgłoszonych wolnych miejsc zatrudnienia oraz miejsc przygotowania zawodowego.
Powiatowy Urząd Pracy prowadzi rejestr pracodawców z obszaru swojego działania, obejmujący w szczególności tych, którzy zgłosili wolne miejsca zatrudnienia lub miejsca przygotowania zawodowego.
Udostępnia bezrobotnym i innym osobom poszukującym pracy posiadane informacje o wolnych miejscach zatrudnienia i miejscach przygotowania zawodowego.
Powiatowy Urząd Pracy po sprawdzeniu aktualności zgłoszonego wolnego miejsca zatrudnienia lub miejsca przygotowania zawodowego oraz ustaleniu, że bezrobotny lub inna osoba poszukująca pracy spełnia oczekiwania pracodawcy, wydaje skierowanie do pracy.
Pracodawca jest zobowiązany zawiadomić Powiatowy Urząd Pracy w terminie 5 dni od dnia zgłoszenia się skierowanego kandydata o zatrudnieniu tego kandydata, przesyłając odcinek „B” skierowania.
Nasze usługi są bezpłatne, zawsze służymy najlepszą wiedzą i doświadczeniem.
Oferta zgłoszona przez pracodawcę może być realizowana w różny sposób poprzez:
- Pośrednictwo Otwarte
- Pośrednictwo Półotwarte
- Pośrednictwo Szybkie
- Pośrednictwo Specjalistyczne
- Giełda Pracy
-
Targi Pracy
-
Krajowa Baza Ofert Pracy
Pośrednictwo Otwarte
Informacja o wolnym miejscu pracy podawana jest do ogólnej wiadomości osób poszukujących pracy z podaniem nazwy i adresu zakładu.
Każda osoba ma dostęp do pełnej informacji o wolnych stanowiskach pracy.
Zapewnia to pracodawcom dostęp do większej liczby kandydatów do pracy.
Pośrednictwo otwarte może być stosowane w każdej sytuacji, gdy pracodawca rezygnuje z pośrednictwa urzędu w doborze kandydatów.
Pośrednictwo Półotwarte
Podstawową cechą tej formy pośrednictwa pracy jest fakt, że nazwa i adres firmy nie są umieszczone w ogłoszeniu. Poszukujący pracy musi zwrócić się do pośrednika odpowiedzialnego za realizację oferty w urzędzie w celu uzyskania dodatkowych informacji. Pośrednik pracy dokonuje wstępnego wywiadu z kandydatami i kieruje do pracodawcy tylko tych, którzy spełniają jego wymogi.
Pośrednictwo Szybkie
Wykorzystuje się je w sytuacjach, gdy pracodawca potrzebuje pracownika od zaraz, a kwalifikacje poszukującego pracy nie spełniają najważniejszej roli. Pośrednictwo szybkie może być stosowane między innymi do pracy krótkoterminowej lub sezonowej.
Pośrednictwo Specjalistyczne
Stosowane jest w sytuacjach, gdy pracodawca poszukuje pracownika o szczególnych kwalifikacjach, najczęściej niedostępnych na danym rynku pracy, także spoza województwa, upowszechnia informację o ofercie dostępnymi sobie kanałami, w tym poprzez współpracujące z urzędami media.
Giełda Pracy
Organizowane są one w sytuacji, gdy istnieje potrzeba bezpośredniego spotkania pracodawcy z większą grupą poszukujących pracy, najczęściej w tym samym zawodzie. Spotkanie to może być zorganizowane na terenie urzędu, zakładu lub innym miejscu dogodnym dla obu stron. W czasie spotkania pracodawca przedstawia ofertę zebranym, a następnie ma możliwość przeprowadzenia bezpośrednich rozmów.
Targi Pracy
Spotkania trwające dzień lub dwa, podczas których informacje o wszelkich proponowanych miejscach pracy dostępne są w jednym miejscu. Zorganizowanie takiej imprezy wymaga porozumienia z pracodawcami, szkołami ponad gimnazjalnymi oraz lokalnymi mediami. Pracodawcy zainteresowani udziałem w targach mogą prezentować swoje oferty poprzez:
- wykupienie stoisk i wyznaczenie do jego obsługi odpowiedniego pracownika,
- umieszczenie swojej oferty na panelu,
- zaprezentowanie firmy w Informatorze.
Krajowa Baza Ofert Pracy
Jest internetowym bankiem ofert pracy o zasięgu ogólnopolskim, umożliwiającym szybką wymianę i korzystanie z informacji o ofertach pracy między województwami.